بستن
FA EN AR RU FR CHI

استان گیلان و شهر رشت

استان گیلان :

    گیلان سرزمین جنگل و باران؛ برنج و نوغان ؛ بستر رودهای خروشان و پهنه ی رویش بنفشه ها , پامچال ها , نیلوفرهای آبی , زیستگاه قوها و مرغابی ها و هزاران گیاه چشم نواز و زیبایی ها ی بیشمار دیگر ، جایی که جلگه و دریا و کوهستان روی در هم می سایند و شب و روز امواج خروشان دریا بر ساحل و ماسه زارهای آن بوسه می زنند . سرزمینی سرشار از حیات و مملو از نشاط که طبیعت سحر انگیز آن نه تنها مایه پویش و سختکوشی است بلکه الهام بخش آرامش و نیرو بخش اندیشه و خلاقیت است .

       استان گیلان با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است . این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استانهای اردبیل در غرب , مازندران در شرق , زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذر بایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است . رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است , آن را از استان مازندران جدا می کند .

این استان با جمعیت حدود ۵/۲ میلیون نفر دارای محصولات برنج – چای -توتون -ابریشم -زیتون -بادام زمینی -خاویارو ماهی  می باشد و هنرهای سنتی و صنایع دستی رایج در استان شامل : چموش دوزی -چادر شب بافی – گلیم بافی – سفالگری و سرامیک – نمد مالی -بامبو بافی -مجسمه سازی -حصیر بافی- شال بافی -قلاب دوزی با ابریشم و تولیدات دستباف پشمی

غذاهای محلی شامل : باقلا قاتق – میرزا قاسمی – فسنجان با مرغابی یا خوتکا – مرغ ترش – انار بیج – ترش کباب و اشپل ماهی سفید با باقلای خیسانده

 

تاریخچه گیلان :

    با تکیه بر پاره ای اشاره ها و کاوش های باستان شناختی به دوره پیش از آخرین یخبندان ( بین ۵۰تا ۱۵۰ هزار سال پیش ) می رسد .با مهاجرت آریایی ها و دیگر اقوام به این سرزمین , از آمیزش مهاجران و ساکنان بومی منطقه قوم های جدیدی پدید آمدند که در این میان دو قوم (گیل و دیلم ) اکثریت داشتند . از همان آغاز , فرمانروایان این قوم از آزادی کامل برخوردار بوده اند و هیچ گاه در برابر بیگانگان و یا در مقابل حکامان دیگر تسلیم نشده اند و حتی به اطاعت دولت ماد در نیا مده اند .در قرن ششم پیش از میلاد گیلانیان با کوروش هخامنشی متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند . در زمان ساسانیان گیلان استقلال خود رااز دست داد و اردشیر بابکان به یاریارتشی مرکب از ۳۰۰هزار مرد جنگی و نزدیک به ۱۰هزار سواره گیلان را تسخیر کرد .

پس از پیروزی عرب های مسلمان بر ایرانیان , گیلان به مأمن علویان تبدیل شد . در حدود سال ۲۹۰ ه.ق مردم گیلان و دیلم کم کم به مذهب علویان روی آوردند و در گسترش آن نیز کوشش بسیار کردند .

در زمان سلطنت شاه عباس اول , گیلان استقلال خود را از دست داد .در سال ۱۰۷۱ ه.ق قوای روسیه به دستور پتر کبیر به گیلان حمله برد و رشت را تا سال ۱۱۴۵ ه .ق در اشغال خود نگه داشت . گیلک ها در پیروزی انقلاب مشروطیت نیز سهمی عمده داشتند .آنها در سال ۱۲۸۷ ه.ق تهران را فتح کردند .نقش مردم گیلان در نهضت میرزا کوچک خان جنگلی نیز از نمونه های درخشان تاریخ این سرزمین است .

 

آب و هوا، استان گیلان:
اقلیم‌ سرزمین‌ گیلان به‌ آب‌ و هوای‌ معتدل‌ خزری‌ معروف‌ است‌ .کوهستان‌ تالش‌ با جهت‌ شمالی‌، جنوبی‌ و کوهستان‌ البرز با امتداد غربی‌ – شرقی‌، مانند سدی‌ از عبور بخار آب‌ دریای‌ خزر‌ و بادهای ‌مرطوب‌ شمال‌ غربی‌ به‌ داخل‌ ایران‌ جلوگیری‌ می‌کند و به‌ علّت‌ ارتفاع‌ زیاد موجب‌ بارندگی‌های‌ فراوان‌ در استان‌گیلان‌ می‌شود. تبخیر گسترده‌ دریای‌ مازندران‌ ضمن‌ افزایش‌ رطوبت‌ هوا در تابستان‌ و کاهش‌ آن‌ در زمستان‌،می‌انجامد. از این‌ رو، یخ‌ بندان‌ زمستانی‌ در نواحی‌ کناره‌ای‌ دریا بسیار کم‌ گزارش‌ شده‌ است‌. میزان‌ بارندگی‌ دراستان‌ گیلان‌ به‌ بادهای‌ مرطوبی‌ بستگی‌ دارد که‌ در زمستان‌ از شمال‌ غرب‌ در بهار از شرق‌ و در تابستان‌ و پاییز ازغرب‌ می‌وزند. این‌ بادها، هوای‌ مرطوب‌ دریا را به‌ سوی‌ جلگه‌ گیلان‌ می‌رانند و موجب‌ بارندگی‌های‌ فراوان‌ وطولانی‌ می‌شوند.

معرفی شهرهای این استان :

شهر رشت

*بندر انزلی

* رضوانشهر

* تالش

* بندر آستارا

* رودبار

* صومعه سرا

* شفت

* فومن

*ماسال و شاندرمن

* آستانه اشرفیه

* سیاهکل – دیلمان

* لاهیجان

* املش

* لنگرود

* رودسر

جدول مسافت شهرها با هم :برای اینکه بدانید بین شهر شما با شهر  مقصدچند کیلومتر فاصله است اینجا را کلیک کنید .

* رشت شهر زیبای من *

شهر رشت در ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد و مساحت آن حدود ۱۳۶ کیلومتر می باشد .این شهر از شمال به شهر خمام , از جنوب به دهستان لاکان , از غرب به صومعه سرا و از شرق به کوچصفهان محدود است .

رشت در وضع طبیعی خود جزء کوچکی از جلگه گیلان و دشت های جنوبی دریای خزر است که این جلگه در دو حد جنوبی و شمالی خود بین کوه های البرز و نوار ساحلی واقع شده و شهر رشت , بندر انزلی و لاهیجان را در بر می گیرد .

فاصله رشت از تهران ۳۲۵ کیلومتر می باشد .این شهر دارای فرودگاهی است بین المللی که در ۵ کیلومتری شمال خاوری آن ساخته شده است .

رشت ابتدا قصبه ای بود که در میان دو رودخانه گوهر رود و سیاهرود قرارداشت و از این جهت نیز قدمت دیرینه دارد . ولی از جهت سابقه شهری اولین بار حمد ا..مستوفی , در قرن هشتم هجری از این شهر نام برده است .نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده که قبل از این دو به آن بیه می گفته اند .( بیه در لغت نامه ها , رود و یا مصب بین دو رودخانه معنی شده است )و چنین به نظر می رسد که دلیل این نامگذاری, قرار گرفتن آن در میان دو رودخانه است که به مثابه حفاظ و دیوار شهر محسوب می گردید .

دهخدا معتقد است , چون شهر رشت در سال ۹۰۰ هجری ساخته شده , بنابر این برای نام این مکان از ماده تاریخ آن استفاده کرده اند و کلمه رشت به حساب ابجد ۹۰۰هجری است .

رشت که به شهر بارانهای نقره ای معروف است .مرکز استان گیلان می باشد و برای اولین بار نام آن درکتاب حدود العالم که به سال ۳۷۲ ه.ق. نگارش یافته با صفت ناحیه بزرگ آمده است .رشت از سال ۱۰۰۴ ه.ق به فرمان شاه عباس مرکزاستان گیلان و مرکز معاملات نوغان و ابریشم شد که در آن زمان محصول اول گیلان بود . این امر موجب شد که مالکان بزرگ و بازرگانان ایرانی , روسی , یونانی و ارمنی که تاجر نوغان ابریشم بودند به این شهر توجه کنند و شهر رشت رشد چشمگیری پیدا نماید .

همکنون از مراکز تاریخی و دیدنی شهر می توان به شرح ذیل نام برد .

-مسجد صفی, مسجد جامع صمد خان باقر آباد

-مقبره دانای علی در محله چمارسرا, مقبره خواهر امام , مقبره امام زاده هاشم

-کتابخانه ملی

-موزه

-آرامگاه میرزا کوچک خان ( سلیمانداراب )

-پارکهای جنگلی سراوان – ملت – سبزه میدان -محتشم ( قدس )

-عمارت کلاه فرنگی

-استخر عینک

-مدرسه شاهپور

-عمارت شهرداری وپست

-بقعه بی بی رقیه

-خانه ابریشمی و خانه قدیری

رشت