Asset Publisher

آخرین خبرها

Asset Publisher

10 02 2024

بازدید دانشجویان بین‌المللی دانشگاه گیلان از دهکده فناوری و نوآوری فشتام به مناسبت دهه فجر

جمعی از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه گیلان به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و آشنایی با دستاوردهای علمی و پژوهشی مبتنی بر دانش بومی و ایرانی، اسلامی در اردوی علمی از دهکده نوآوری و فناوری فشتام رشت بازدید نمودند. در این اردو از شرکت‌های حامیان سلامت برومند، برند محصول تولیدکننده قند و شکر رژیمی دیابتی بر پایه استویا، شرکت ریزجلبکی پارسیان، شرکت مهندسی فروهر تیسفون، تولیدکننده قطعات و ماشین‌آلات تولیدی و بسته‌بندی دیدار به عمل آمد. شایان‌ذکر است دهکده فناوری و نوآوری فشتام سنگر به‌عنوان قطب نوآوری و فناوری در منطقه و شمال کشور شناخته می‌شود. تولیدات این شرکت‌ها در بخش‌های فناوری‌های زیستی، نانو، کشاورزی، فرآورده‌های غذایی و بتنی، ماشین‌آلات آبزی‌پروری، تجهیزات الکترومکانیک و هوشمندسازی، علاوه بر بازار‌های داخلی، در بازارهای خارجی نیز عرضه می‌گردد.

10 12 2023

مراسم روز دانشجو با حضور دانشجویان بین الملل برگزار شد

مدیریت همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه گیلان در اقدامی فرهنگی به جهت شناخت دانشجویان بین‌المللی از مفاخر ،اندیشمندان و بزرگان ایران زمین،همزمان با روز دانشجو و یکصدودومین سالروز شهادت میرزاکوچک خان جنگلی اقدام به برگزاری نشست تخصصی شناخت اندیشه میرزاکوچک جنگلی و بررسی اهداف نهضت جنگل نمود. دکتر شایسته از محققان نهضت جنگل در این نشست که در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد با اشاره به جریانات شکل‌گیری قیام جنگل به بررسی اقدامات انجام شده این قیام مردمی در حوزه بین الملل و مقایسه آن با سایر قیامی ها پرداخت. دکتر مجید رحمانی نیز در بازدید دانشجویان از خانه و موزه میرزا در استادسرای رشت به نقش افکار انسان‌های تاثیرگذار در هویت سازی تاریخی اشاره و میرزا کوچک خان را یک انسان آزاده ،وطن پرست با اخلاق انسانی معرفی و گفت: تاریخ یکی از منابع معرفتی انسان‌ها است و در دنیای امروز به شناخت انسان‌های هویت ساز و تغییر دهنده تاریخ مثل میرزا کوچک نیاز داریم که از وی تاثیر وعبرت بگیریم چرا که گذشته چراغ راه آینده است. این محقق و راوی نهضت جنگل افزود: نسل کنونی هر روز از هویت خودشان دورتر می‌شوند و به طور قطع جوان نسل امروز اگر هویت قابل افتخار نداشته باشد، به سمت قهرمان‌های فرهنگ‌های دیگر سوق داده می‌شود. وی بهترین تاریخ‌گو را خداوند متعال دانست و افزود: قصه های پیامبران را که می‌نگریم خداوند متعال آن طوری تاریخ را روایت می کند که درس عبرت مان باشد و بدرد انسان بخورد و بزرگان و شعرای ما هم باید میرزا را چنان روایت کنند که به درد نسل جدید بخورد. این محقق خاطر نشان کرد: گاهی باید تاریخ را مدام واگویه کرد تا درس عبرتی باشد. حدود 56 نفر از دانشجویان بین المللی دانشگاه گیلان در این برنامه حضور و از خانه میرزاکوچک بازدید نمودند.  

20 08 2023

جلسه بحث و بررسی مشکلات بیمه سلامت دانشجویان بین المللی

نشست مشترکی روز یک شنبه 22 مرداد ماه با حضور مدیر اموردانشجویی، سرپرست دانشجویان بین الملل، مدیر بیمه دانشجویی و کارشناس دانشجویان بین الملل دانشگاه گیلان در خصوص بیمه اتباع خارجی که به صورت قانونی در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند در اداره کل بیمه سلامت با حضور خانم دکتر ژاله جو معاون بیمه اداره کل و آقای خوشحال کارشناس بیمه برگزار شد.آقای دکتر نباتی مدیر امور دانشجویی در این دیدار با بیان این مطلب که بیشتراتباع خارجی مقیم دانشگاه گیلان از کشور افغانستان و اقلیم کردستان هستند، گفت: الزام در بیمه شدن این افراد با توجه به اینکه اکثریت بعد از گذشت مدتی بدلیل وجود امنیت در ایران با خانواده اقامت میگیرند و معمولا تعداد آنان زیاد است، ضروری به نظر می‌رسد ضمن اینکه حادثه خبرکننده نیست. وی سپس به تشریح ایجاد امکانات صنفی و رفاهی در دانشگاه برای دانشجویان بین الملل اشاره نمود و افزود: صدور بیمه برای اتباع بین المللی دانشگاه گیلان جزء ضروریات است که امیدواریم با همکاری شما بزرگواران انجام شود. آقای دکتر محمدی مظفر سرپرست دانشجویان بین الملل نیز در تایید صحبتهای مدیر دانشجویی به اهمیت و الزام بیمه دانشجویان بین المللی توسط قوانین بالادستی اشاره و افزودند:فرایند ورود و ثبت نام دانشجویان اتباع پس از طی مراحل مختلف امنیتی و کسب مجوزهای لازم صورت میگیرد و نظر به سیاستهای کلی نظام در مباحث تربیت سفیران فرهنگی، نیازمند ایجاد رفاهیات بیشتر به جهت کاهش دغدغه های زندگی این افراد در ایران باید باشیم که داشتن بیمه و استفاده از خدمات سلامت در این زمینه جز ضروری این هدف است. مدیر بیمه و کارشناس دانشجویان بین المللی دانشگاه گیلان نیز هریک در سخنانی به بیان مشکلات سد راه عدم اخذ قرارداد بیمه در دوسال گذشته پرداختند. خانم دکتر ژاله جو معاون بیمه سلامت نیز در این دیدار ضمن تشکر از دغدغه مدیران دانشگاه و اشرافیت به امور بیمه ای قول همکاری و پیگیری امور مشکلات سد راه اخذ قرارداد را با همکاری آقای خوشحال کارشناس بیمه ابراز نمودند.

24 07 2023

دومین دوره آموزشی، فرهنگی ویژه دانشجویان بین‌الملل دانشگاه‌های کشور

دومین دوره آموزشی، فرهنگی ویژه دانشجویان بین‌الملل دانشگاه‌های کشور به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور مسئولین وزارت علوم و سازمان سازمان امور دانشجویان با شرکت حدود ۶۰۰ دانشجوی بین‌الملل از40 دانشگاه کشور برگزار شد. در این دوره 39 نفر از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه گیلان نیز حضور داشتند. دانشجویان در این دوره فرهنگی- آموزشی علاوه بر شرکت در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی از  جمله خانواده، نخبگان در جهان اسلام، دشمن‌شناسی و موضوعاتی درخصوص تعمیق باورهای دینی و معرفی، مبانی انقلاب اسلامی و نقش نخبگانی دانشجویان در جهان اسلام در برنامه‌های تفریحی نیز شرکت نمودند. این اردو با دو هدف ایجاد دوستی و مودت در میان دانشجویان و ایجاد آگاهی به منظور رشد فردی و ارتقاء فعالیت‌های گروهی و در عین حال تلاش برای رفع چالش‌های کشورهای اسلامی در جهان اسلام به مدت ۵ روز از ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۲ برگزار شد. از شاخص‌ترین موارد این  اردوی فرهنگی، حضور فعالانه دانشجویان بین‌الملل دانشگاه گیلان در جلسات آموزشی، فرهنگی و شرکت در مسابقات ورزشی و کسب رتبه اول در مسابقات دارت و کسب رتبه اول در مسابقات فوتسال بود.همچنین در مراسم اختتامیه خانم بی‌بی حوراحمدی دانشجوی دختر افغانستانی، اشعار خود در وصف ایران، رهبر معظم انقلاب، حاج قاسم سلیمانی و گیلان قرائت نمود که با استقبال و تقدیر مسئولین و حاضران مواجه شد.  

22 07 2023

تقدیر رئیس دانشگاه گیلان از نماینده اعزامی دانشگاه جهت تدریس در اولین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی کالمیکیا، فدراسیون روسیه

  آقای دکتر فرید نجفی (رئیس دانشگاه گیلان) از نماینده اعزامی دانشگاه بعنوان مدرس اولین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی کالمیکیا، فدراسیون روسیه تقدیر کرد. وی ضمن اشاره به عملکرد مطلوب آقای افشاریان در دانشگاه کالمیکیا که رضایت دانشجویان و مسئولین این دانشگاه را به دنبال داشته است افزود: انجام اقدامات مفید و تلاش صادقانه افراد همواره مطلوب بوده و امید است این روحیه در جامعه تکثیر شود. گفتنی است که در اکتبر سال 2021 میلادی در حاشیه سفر سفیر جمهوری اسلامی ایران به جمهوری کالمیکیا توافق شد که در سال تحصیلی 2022-2023 میلادی آموزش زبان فارسی را در دستورکار خود قرار دهد. در همین راستا با مکاتبات انجام شده، آقای کیوان افشاریان دانشجوی دکتری دانشگاه گیلان به عنوان اولین مدرس زبان فارسی توسط دانشگاه گیلان به دانشگاه دولتی کالمیکیا اعزام گردید. ایشان طی دوره 10 ماهه فعالیت خود در دانشگاه کالمیکیا به آموزش زبان فارسی در بخش آموزش زبان‌های شرقی فعالیت داشتند که عملکرد مناسب ایشان، تحسین ریاست این دانشگاه را به‌همراه داشته است.

27 06 2023

نشست هم اندیشی پیرامون مسائل فرهنگی دانشجویان بین الملل

نشست هم اندیشی پیرامون مسائل فرهنگی دانشجویان بین الملل با حضور حجه‌الاسلام والمسلمین عباسی )رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری( و آقای محمد جواد کرامتی )نماینده فرهنگی دانشجویان بین‌اللمل( در مدیریت همکاری علمی بین‌المللی دانشگاه برگزار گردید. در این جلسه حجه‌الاسلام والمسلمین عباسی و دکتر مهدی هدایتی شهیدانی ضمن تاکید بر اهمیت مسائل فرهنگی مرتبط با دانشجویان بین‌الملل به عنوان سفیران فرهنگی کشورمان، به بیان پاره ای از مشکلات پیرامون این حوزه پرداختند. ضمن اشاره به برخی نقاط ضعف و موانع اصلی ارتقاء جایگاه بین‌المللی دانشگاه در این نشست، راهکارهایی جهت بهبود شرایط موجود ارائه شد. رفع مشکلات سایت بین‌الملل دانشگاه، پیگیری فعالیت مستمر کارگروه فرهنگی دانشجویان بین‌الملل و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی مختص این دانشجویان از جمله مواردی بود که مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.      

25 06 2023

سومین فراخوان مشترک با بنیاد ملی علوم طبیعی چین اعلام شد

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) سومین فراخوان مشترک صندوق ( INSF ) و بنیاد ملی علوم طبیعی چین ( NSFC ) با هدف حمایت از ۱۰ طرح پژوهشی مشترک در سه حوزه علمی منتشر شد. بنا بر این گزارش در این فراخوان، حداکثر از ۱۰ پروژه تحقیقاتی مشترک در زمینه‌های ذیل حمایت خواهد شد: 1) Air pollution، climate change and health a) Air pollution and Climate Change: impacts and responses b) Atmospheric Environment and Health 2) Water security a) Environmental water science b) Water resources and Environmental health 3) Medicine a) Personalized medicine in diabetes care and anti-diabetes drugs development b) New technologies in prevention and early detection of cancer and new approaches and procedures for cancer treatment c) Healthy Aging and innovative treatment of cognitive and behavioral problems in elderly   ضوابط و شرایط ارسال طرح به شرح زیر است: پژوهشگران ایرانی از تاریخ ۲۱ اردیبهشت لغایت ۱۹ تیر ۱۴۰۲ پروپوزال‌های مشترک خود را در سامانه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ثبت کنند. ارسال پروپوزال نهایی پژوهشگران ایرانی تنها از طریق سامانه صندوق میسر خواهد بود. حداقل مدت زمان اجرای طرح پژوهشی در قالب این فراخوان یک سال، و حداکثر مدت زمان اجرا سه سال است. حداکثر حمایت برای پژوهشگران ایرانی مبلغ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای مدت حداکثر سه سال در نظر گرفته شده است. جهت دریافت شرایط و ضوابط عمومی روی این لینک و همچنین مشخصات واجدین شرایط در این فراخوان، روی اینجا و همچنین جهت دریافت فرم پیشنهاده (proposal) لیک فرمایید. • آغاز فراخوان: ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ • پایان مهلت ارسال طرح‌های پژوهشی: ۱۹ تیر ۱۴۰۲ • اعلام نتایج نهایی: نیمه دوم آبان ۱۴۰۲ • آغاز پروژه‌های پژوهشی: نیمه دوم دی ۱۴۰۲   جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد بین‌الملل صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ایران از طریق ایمیل: nsfc@insf.org در ارتباط باشید. همچنین برای تماس با بنیاد ملی علوم طبیعی چین از طریق راه‌های زیر با این نهاد در ارتباط باشید. این راه‌های ارتباطی صرفاً جهت پاسخگویی به پژوهشگران وابسته به بنیاد ملی علوم طبیعی چین خواهدبود. Ms. Zhang Yiwei Phone: +86-10-62328404;62327368 Email: zhangyw@nsfc.gov.cn Email: htchen@cashq.ac. cn    

19 06 2023

برگزاری نشست کارگروه رتبه‌بندی و اعتباربخشی بین‌المللی با محوریت رتبه‌بندی دانشگاه‌های سبز

سومین نشست کارگروه رتبه‌بندی و اعتباربخشی بین‌المللی دانشگاه گیلان در سالن شورای معاونت پژوهشی دانشگاه برگزار شد. در این نشست در خصوص نحوه حضور دانشگاه گیلان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های سبز (گرین‌متریک) در سال جاری بحث و تبادل نظر شد. اعضای کارگروه با توجه به اهمیت موضوع و تجارب موفق دانشگاه گیلان در این زمینه و با عنایت ماهیت سؤالات و مباحث مطرح شده در این رتبه‌بندی بر لزوم راه اندازی مجدد کارگروه مدیریت‌سبز دانشگاه تأکید نمودند. نظام  رتبه بندی دانشگاه های سبز یکی از نظام های رتبه بندی مطرح دنیا است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را بر اساس رعایت اصول هفده‌گانه توسعه پایدار که به تصویب سازمان ملل رسیده است، مورد ارزیابی قرار می‌دهد و هدف اصلی از این پایش بین‌المللی‌، کمک به حفاظت از محیط زیست، دقت در مصرف منابع طبیعی و به دنبال آن رشد پایدار  و رونق اقتصادی کشورهاست. گفتنی است دانشگاه گیلان در آخرین حضور خود در سال 2020 توانست رتبه 311 را در بین دانشگاه‌های سبز دنیا کسب کند.  

07 06 2023

نشست کنسولی دانشگاه‌های استان در دانشگاه گیلان برگزار شد

  نشست تخصصی ارائه مباحث و خدمات کنسولی دانشگاه‌های استان گیلان  با هدف تسهیل و تسریع در انجام امور کنسولی دانشجویان دانشگاه‌های گیلان، علوم‌پزشکی گیلان و آزاد اسلامی با حضور آقای محبوب ملتی ریاست اداره کنسولی دانشگاه‌های استان گیلان و خانم معصومه نیک‌کار کارشناس بین‌الملل دانشگاه گیلان در تالار حکمت برگزار شد. بیان قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به امور کنسولی به ویژه در حوزه حمایت‌های کنسولی دانشجویی از جمله در بخش‌های صدور روادید، صدور و تمدید اقامت، خروج موقت و قطعی همچنین صدور تابعیت خانواده و مسایل مرتبط فرایند پلیس از جمله مسائل مطرح شده توسط آقای ملتی بود. کارشناس امور بین‌الملل دانشگاه گیلان نیز در پرسش و پاسخ دانشجویان در خصوص رسیدگی به مشکلات دانشجویان بین‌المللی در امور مربوط به خدمات آموزشی و فرایند جذب و پذیرش و پیگیری موضوعاتی نظیر اخذ کارت‌های بانکی و خدمات دریافت سیم کارت و مباحث مرتبط، پاسخگوی دانشجویان بودند. در این نشست دو تن (خانم فیروزی و خانم غفاری) از کارشناسان بین‌الملل دانشگاه علوم‌پزشکی نیز حضور داشتند.

03 06 2023

سخنرانی رئیس دانشگاه گیلان در همایش "کاسپین: راه‌های توسعه پایدار" و نشست کمیسیون پژوهش و فناوری اتحادیه دانشگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر

آقای دکتر فرید نجفی (رئیس دانشگاه گیلان) در همایش بین‌المللی "کاسپین: راه‌های توسعه پایدار" و همچنین نشست کمیسیون پژوهش و فناوری اتحادیه دانشگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر که در روزهای 9 و 10 خرداد در دانشگاه دولتی آستراخان روسیه برگزار شد، بصورت برخط به ایراد سخنرانی پرداخت. وی بعنوان مهمان ویژه پنل"بین المللی سازی آموزش عالی در کشورهای حاشیه دریای خزر" نشست مذکور، خاطر نشان ساخت: اکنون نوبت آن فرا رسیده است که با کاربردی نمودن آموزش و پژوهش، حرکت خود را به سمت دانشگاه‌های نسل چهارم تسریع نماییم. استفاده از همکاری‌های علمی بین‌المللی برای رسیدگی به مشکلات مشترک و ایجاد مشارکت‌های سازنده بین‌المللی برمبنای خرد، علم و فناوری همراه با نوآوری، برای مقابله با معضلات ملی و بین‌المللی، از جمله محرک‌های شتاب دهنده در این زمینه است. چرا که بی شک، دیپلماسی علمی مقدمه‌ای برای دیپلماسی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده و زمینه را برای رشد و شکوفایی کشورهای منطقه فراهم می‌نماید. دکتر نجفی سخنان خود را در سه محور "توسعه طرح‌های کاربردی بین‌المللی"، "متنوع سازی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های عضو اتحادیه" و همچنین "تقویت برنامه تبادل اساتید" خلاصه کرده و خاطر نشان داشت: متناسب‌سازی پژوهش‌ با نیازها از اهداف مورد نظر آموزش عالی هر کشور است؛ در این مسیر تلاش می‌شود از ظرفیت‌های موجود بطور بهینه استفاده شود. در مورد "متنوع سازی برنامه تبادل دانشجو"، گفت: توصیه می‌شود این برنامه در رشته‌های مختلف دانشگاهی (نظیر رشته‌های فنی مهندسی، علوم کشاورزی، محیط زیست و ...) انجام گیرد. همچنین افزود: یکی دیگر از برنامه‌هایی که می‌تواند در دستیابی به اهداف آموزشی و پژوهشی کشورهای منطقه نقش موثری ایفا نماید، برنامه تبادل اساتید است. تبادل استاد بین دانشگاه‌های مبداء و مقصد، علاوه بر به اشتراک گذاری دانش و تجربه بین پژوهشگران، به تشکیل و تقویت شبکه علمی پژوهشگران منطقه نیز منجر خواهد شد. وی در پایان، در پاسخ به پرسش در خصوص تجربه برنامه تبادل دانشجوی دانشگاه گیلان با دانشگاه آستراخان گفت: دانشگاه گیلان دارای سابقه طولانی تبادل دانشجو با دانشگاه دولتی آستراخان است. بطوریکه دانشگاه گیلان طی سال‌های 1382 تا 1401، میزبان 77 دانشجوی زبان فارسی دانشگاه دولتی آستراخان روسیه بوده است. همچنین طی سال‌های 1388 تا 1396، تعداد 58 دانشجوی زبان روسی دانشگاه گیلان برای گذراندن دوره 3 ماهه به دانشگاه دولتی آستراخان اعزام شده‌اند که این حجم از تبادل در منطقه تقریبا بی‌سابقه است. بعنوان دبیرخانه ایرانی و به نمایندگی از همه دانشگاههای ایرانی عضو اتحادیه امیدوارم همکاری‌های بین دانشگاهی اعضای اتحادیه بیش از پیش گسترش یابد.  

31 05 2023

برگزاری نشست مشترک مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی و شورای دانشکده تربیت‌بدنی و علوم‌ورزشی

  در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی با دانشکده‌ها، جلسه‌ی مشترکی با مسئولین دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی تشکیل شد. در این نشست که با حضور مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی، معاون ایشان، سرپرست دانشجویان بین‌المللی، رئیس، معاونان و مدیران گروه‌های آموزشی دانشکده تربیت‌بدنی و علوم­ ورزشی برگزار شد، در خصوص جنبه‌های گوناگون فعالیت‌های علمی­ بین‌المللی دانشکده و بهبود وضعیت موجود بحث و تبادل­نظر صورت گرفت. در این نشست دکتر مهدی هدایتی شهیدانی، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه، بررسی و آسیب‌شناسی عوامل مؤثر بر رکود پیش آمده در فعالیت‌های بین المللی و برخورداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اعضای هیأت‌علمی دانشکده‌ها برای ارتقا و رشد تعاملات را هدف اصلی این سلسله نشست‌ها برشمردند.   همچنین دکتر ارسلان دمیرچی، با اشاره به پیشرو بودن دانشکده تربیت‌بدنی در زمینه فعالیت‌های بین‌المللی، تجربه موفق میزبانی مسابقات ورزشی اتحادیه دانشگاه‌های ورزشی حاشیه دریای خزر، سابقه ارزشمند در امر آموزش دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی، نسبت به رشد و ارتقای همکاری‌ها و تعاملات علمی‌بین‌المللی دانشکده ابراز امیدواری کردند. در ادامه جلسه عمده‌ترین مسایل و قوانین برقراری ارتباطات علمی مؤثر، شاخص‌های بین‌المللی برنامه راهبردی دانشگاه، رهنمودهای ریاست محترم دانشگاه در زمینه همکاری‌های بین‌المللی و بهره‌برداری مناسب از نقش ورزش و مسابقات ورزشی در امر دیپلماسی بین‌المللی مورد بحث و برررسی قرار گرفت.  

اطلاعیه

Asset Publisher

Online Application
ثبت نام
ثبت نام: 00981344082073 - 00981344082074
00981333690129
int.guilan@gmail.com - Int@guilan.ac.ir